Aniołowie biznesu, czy warto korzystać z ich wsparcia?

Aniołem biznesu zwykle bywa zamożna osoba prywatna, głównie doświadczony już przedsiębiorca, która przeznacza swój kapitał w powstające przedsięwzięcie, głównie w początkowej fazie rozwoju w zamian za określony pakiet udziałów w powstałej firmie. Oprócz finansowego wsparcia oferuje ona początkującemu przedsiębiorcy także swój czas i swoją wiedzę.

W Polsce grupy aniołów skupiają się w sieci. Zwykle przyczyna jest chęć zachowania anonimowości. Grupy selekcjonują projekty, przygotowują, szkolą przedsiębiorców i inwestorów. Co ważne, dzięki anonimowości i inwestowaniu swoich prywatnych środków anioły podejmują wszelkie decyzje samodzielnie. Do niedawna istniało przekonanie, że aniołowie biznesu wspierają duże projekty. Celem aniołów jest wypełnienie luk kapitałowych między finansowaniem własnym (z pożyczek od rodziny, znajomych), a funduszami venture capital.

Wykorzystywanie wsparcia polskich aniołów biznesu staje się coraz bardziej popularne, bo przynosi to korzyści i dla tych, którzy maja pomysł i chęci działania, ale i tych, którzy decydują się powierzyć swe pieniądze na rozwój innowacyjnych przedsięwzięć.

Polskie sieci business angels pośredniczą w podpisywaniu umów miedzy osobą przekazującą wsparcie finansowe, a pomysłodawcą. Najbardziej utytułowane są sieci Polban Business Angels Club, Lewiatan Business Angels, Śląska Sieć Aniołów Biznesu Silban, Sieć Inwestorów Prywatnych SATUS, Wschodnia Sieć Aniołów Biznesu, Sieć Aniołów Biznesu Amber, Studencka czy Kobieca Siec Aniołów Biznesu.

Inwestycje aniołów biznesu są narażone na ryzyko, stąd wymagana jest dość wysoka stopa zwrotu przy każdej inwestycji. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę korzyści, jakie może przynieść taka pomoc dla początkującego przedsiębiorcy: pieniędzy, doświadczenia, wiedzy tego typu projekty mają tylko zalety. Wystarczy poszukać, przekonać inwestora i wierzyć w powodzenie swoich pomysłów. Na zachodzie i w Stanach Zjednoczonych sieci te są bardzo liczne. W Polsce jest ich zaledwie kilkanaście. Wystarczy to jednak, by rozwijały się w tym tempie, jak dotychczas, by osoby, które rezygnują z pomysłów, walki o siebie głównie z uwagi na brak pieniędzy i wsparcia z zewnątrz mogły pokazać, na co je stać. Pierwsze sukcesy już są. Wiele marek, które rozwinęły się na przestrzeni ostatnich lat, wykorzystały wsparcie z zewnątrz. Warto więc skorzystać z możliwości, jaką niosą aniołowie biznesu. Dla osób startujących w biznesie trudno pozyskać duże pieniądze na wdrożenie nowych technologii, innowacyjnych rozwiązań. Niestety często środki unijne nie są wystarczające. Często aniołowie biznesu nie tylko nastawiają się przy finansowaniu przedsięwzięć na zysk, ale chcą przekazać swoje umiejętności, kontakty w ramach „odwdzięczenia się” z swój sukces. Zatem nowi, młodzi i zaangażowani, którzy mają przekonanie o słuszności swoich projektów powinni poszukać pomocy u anioła, który da im szansę zaistnieć, rozwijać się i odnosić sukces na arenie krajowej, ale i często międzynarodowej. Więcej na temat aniołów biznesu można przeczytać w portalu Informacja Biznesowa.