Kredyt we frankach? Gdzie najtaniej wymieniać walutę?

Osoby, które zaciągały kredyty hipoteczne w obcej walucie, najczęściej we frankach szwajcarskich, na przestrzeni ostatnich miesięcy przeżywały dramat. Cena franka zmieniała się dość szybko powodując wzrost zadłużenia kredytobiorców i niejednokrotnie kłopoty z regulowaniem zobowiązań. Rozwiązaniem ich problemów stała się wymiana walut w kantorach internetowych, Dzięki takim operacjom faktycznie można sporo zaoszczędzić. E-wymiana walut jest też coraz bardziej popularna wśród innych grup, np. wśród przedsiębiorców współpracujących z zagranicznymi kontrahentami, ale i przeciętnego Polaka, który właśnie wyjeżdża na zagraniczne wycieczki, czy na wakacje. Nawet na niewielkich kwotach da się w ten sposób zaoszczędzić. E-kantory są coraz bardziej bezpieczne i bardzo wygodne – wszystkie transakcje można wykonać w dowolnym miejscu i czasie, bez zbędnych formalności. Stąd tak wzrasta ich popularność.

Na zwiększenie znaczenia tego typu usług niewątpliwie miała wpływ ustawa antyspreadowa z 2011 roku, która to umożliwiła klientom spłatę kredytów walutowych, poprzez walutę zakupioną indywidualnie. Ci, którzy posiadają zobowiązania w walucie obcej mogą wpłacać na konto, z którego pobierane są raty kredytowe walutę, w jakiej będzie dokonana spłata. Kupują więc tam, gdzie taniej – w kantorach internetowych. To w nich zwykle różnica między kupnem, a sprzedażą waluty jest najniższa (tzw. spread). Banki nie mogą pozwolić sobie na konkurowanie z internetowymi kantorami w tej kwestii.

Do najczęściej wymienianych zalet e-kantorów należą bezdyskusyjnie coraz wyższe bezpieczeństwo transakcji, oszczędność czasu i pieniędzy, częste akcje promocyjne i bonusy. Wymiana waluty odbywa się szybko, bez wychodzenia z domu, w dowolnym czasie. Wystarczy mieć konto walutowe – niezbędne do przelewu zakupionej waluty przez kantor – tłumaczy ekspert finansowy Expander. Kursy w e-kantorach często są zbliżone. Warto pamiętać, że jak w każdym innym kantorze, możemy negocjować cenę. Zatem pozostaje wybrać ten, gdzie istnieje taka możliwość, z którego korzystali nasi znajomi, wykorzystując doświadczenie, czy opinie innych użytkowników. Zyski realne z takich operacji mogą być spore, szczególnie przy długoterminowych kredytach hipotecznych.